Anasayfa
2018-12-23 08:25:41 ( 3423 izlenme )
Reklamlar

İş-te En Sık Görülen Kalın Bağırsak K-a-nserinin En Büyük Belirtisi

İşte En Sık Görülen Kalın Bağırsak K-a-nserinin En Büyük Belirtisi

Kalın bağırsak k-a-nseri nasıl anlaşılır?
Yapılan araştırmalarda ülkemizde en sık görülen ilk 5 k-a-nser türü arasında 3. sırada yer alan kalın bağırsak k-a-nseri (kolon k-a-nseri) özellikle 50 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlarda daha sık görülmektedir.50 yaşın üzerindeki kişilere 5 yılda bir kolonoskopi yaptırmaları önerilirken, erken teşhis ve doğru cerrahi müdahale sayesinde hastaların yaşam süresi uzamaktadır.

Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Yurci, kolon k-a-nserinin teşhisi ve hastalıktan korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

50 yaşından sonra risk artıyor
Her yaşta görülebilen kalın bağırsak k-a-nserine, 50 yaşın üzerindeki insanlarda daha sık rastlanmaktadır. Birinci derece yakınlarında (anne, baba, kardeş) kalın bağırsak k-a-nseri olan, aile bireylerinde polipozis hastalığı bulunan, yumurtalık ve rahim k-a-nseri olan kadınlar ile 10 yılı aşan süre ülseratif koliti olan hastalar kolon k-a-nseri açısından yüksek riskli grupta yer almaktadır.

Kronik sindirim sistemi rahatsızlığı olan kişilere ve ailesinde kolon k-a-nseri olanlara kolonoskopi yöntemiyle polip taraması önerilmektedir. K-a-nser oluşmadan bir dizi tedbirin alınması da kolon k-a-nserinin önlenmesinde etkilidir. Yüksek oranda lif, düşük oranda yağ içeren besinlerin tüketilmesi kalın barsak k-a-nserini önlemede etkilidir.

Kolonoskopi ile erken teşhis mümkün

Kolon k-a-nseri, sindirim sisteminde önemli bir görevi olan 1,5 metre uzunluğundaki kalın bağırsağı ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumu etkilemektedir. Kolon k-a-nseri kalın bağırsak içerisinde gelişmiş polip zemininde oluşmaktadır.

Bağırsağın içyapısında oluşan kabarıklık büyüyerek ‘polip’ denilen yapıyı ortaya çıkarmaktadır. Bazı poliplerin (adenomatöz polipler) k-a-nser ile olan ilişkisi net olarak kanıtlanmıştır. Bağırsak k-a-nserlerinin \% 90’dan fazlası polip zemininde gelişir ve k-a-n-serleşmesi için yaklaşık 8-10 yıl kadar bir süre geçer.

Başlangıçta iyi huylu olan bu lezyonlar (doku bozukluğu) zaman içinde değişime uğrar ve k-a-nsere neden olur. İyi huylu polipler kolonoskopi sayesinde tespit edilebilmektedir.

Bağırsağın iç yüzeyinin ince uzun bükülebilir bir kamera yardımıyla incelenmesine kolonoskopi denilmektedir. Aynı anda yapılabilen polipektomi adı verilen işlemle de bu polipler çıkarılarak kalın barsak k-a*nseri daha gelişmeden önlem alınmaktadır. Kalın bağırsak k-a-nserini önlemede kolonoskopiyle poliplerin belirlenmesi ve çıkarılması hayati önem taşımaktadır.

Düzenli egzersiz k-a-nser riskini azaltıyor
Çağımızın sorunları arasında yer alan obezite ve beslenme alışkanlığındaki düzensizlik özellikle kolon k-a-nserinin nedenleri arasında sayılmaktadır. Yapılan araştırmalarda düzenli egzersizin kolon k-a-nseri riskini azalttığı tespit edilmiştir. Haftada en az 3 gün yapılan egzersiz, kolon k-a*nserine karşı alınabilecek en iyi tedbirdir.

Sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketime de kalın bağırsak k-a-nseri riskini artırmaktadır. Yapılan araştırmalarda kalsiyum, D vitamini ve magnezyum takviyelerinin de kalın barsak gelişimi riskini azalttığı ortaya konulmuştur.

Az kırmızı et ve daha çok balık tüketmek, düzenli olarak tahıl, fasulye, meyve ve özellikle yeşil yapraklı sebze yemek, kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt ya da peynir tüketmek önemlidir. Yemeklerde fazla yağ ya da sıvı yağ kullanmaktan kaçınılmalı, eğer kullanılıyorsa zeytin yağ tercih edilmelidir. Doymamış herhangi bir bitkisel yağ (ayçiçek yağı gibi); domuz yağı ya da tereyağı gibi hayvansal yağlardan çok daha iyidir.

Belirtiler fark edilirse uzmana başvurulmalı
Kolonoskopi ve diğer öneriler kişilerin herhangi bir şikayeti olmadan alması gereken tedbirlerdir. Ancak dışkıda kan görülmesi veya dışkılama alışkanlığındaki değişiklik kolon k-a-nseri açısından yeterli şüpheler arasındadır.

Bu tip şikayetleri olan hastalarda zaman geçirilmeden kolon k-a-nserinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle yüksek riskli gruptakilerin düzenli olarak muayene olmaları ve kişiye özel olarak belirlenen kolonoskopi takipleri kolon k-a-nseri ile mücadelede son derece önemlidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aç Karnına Yapmamanız Gereken 9 Şey K-ötü Rüya Görürseniz Kimseye Anlatmayın Günlük 200 Liraya Çalışacak İşçi Bulamıyor Ceylin ci-na-yeti duruşmasında duygusal anlar yaş-andı