Anasayfa
2018-12-23 08:30:29 ( 1626 izlenme )
Reklamlar

Kadınlarda K-a-nserin Habercisi 12 Belirti

Kadınlarda K-a-nserin Habercisi 12 Belirti

Görmezden geldiğimiz ve başka hastalıklara yorduğumuz belirtiler k-a-nser habercisi olabilir.
Açıklanamayan Kilo Kaybı

Birçok kadın kilo vermeye çalışmadan kilo kaybını memnuniyet verici olarak düşünse de aslında diyetine dikkat etmediği halde açıklanamayan kilo kaybı k-a-nser olmasa da tiroid gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Şişkinlik
Birçok kadının ortak sorunu olan şişkinliğe karın ağrısı veya pelvik ağrı da eşlik ediyorsa yumurtalık k-a-nserinin habercisi olabilir. Şişkinlik problemini hemen hemen her gün yaşamaya başladıysanız ve birkaç haftadan fazla sürüyorsa mutlaka hekiminize danışın.

Memede Değişiklikler
Meme muayenesi her kadının aylık periyotta yapması gereken bir sağlık kontrolüdür.

Özellikle meme bölgesinde kızarıklık, derinin kalınlaşması gibi meme k-a-nserinin çok nadir görülen agresif belirtilerinin dışında meme dokusunda meydana gelen ve bir haftadan fazla süren şişliğin mutlaka dikkate alınması ve hekime başvurulması gerekir.

Aynı şekilde meme görünümünüzdeki değişiklik ya da akıntı da hastalık habercisi olabilir. Bu durumda hekiminize başvurarak muayene olmalı ve mamografi, ultrason, MR ve gerekli görüldüğü takdirde biyopsi yaptırmalısınız.

Adet Dönemi Dışında Ka-na-ma
Menopoz dönemi öncesi kadınlar arasında adet dönemi düzensizlikleri görmezden gelme eğilimi ne yazık ki yaygındır.

Ancak bu dönemde gerçekleşen k-a-namalar kolorektal k-a-nserlerin belirtisi olan gastrointestinal k-a-namalar da olabilir.

Özellikle adet dönemi içinde ya da dışında görülen anormal k-a-namalar kadınlarda en sık görülen jinekolojik k-a-nser olan rahim k-a-nserinin belirtisi olabilir.

Cilt Değişiklikleri
Ciltte görülen ani değişiklikler bazen fark edilemeyebilir. Ancak ciltte görülen renk değişikliklerini mutlaka takip etmek gerekir. Eğer aniden deride k-a-nama ortaya çıkarsa, o da kontrol edilmelidir.

Yutma Zorluğu ve Hazımsızlık

Uzun süredir devam eden hazımsızlık mide ya da yemek borusu k-a-nserinin habercisi olabilir.

Bu nedenle diyetinize dikkat ettiğiniz halde geçmeyen bir hazımsızlık problemi yaşıyorsanız mutlaka hekiminize başvurun.

Son dönemlerde ortaya çık-a-n yutma güçlüğü problemleri yemek borusu ile ilgili problemlerin ya da akciğer k-a-nserinin belirtisi olabilir.

İdrar veya Dışkıda K-an
Eğer idrar veya dışkıda k-a-n fark ederseniz hemoroid diyerek geçmeyin.

Özellikle dışkıda şekil ve renk değişiklikleri söz konusuysa mutlaka hekiminize başvurun.

Muayenenin ardından gerekli görüldüğünde kolonoskopi testi ile probleminizin nedeni ortaya çıkarılabilir.

Ağız Değişiklikler
Özellikle sigara içiyorsanız ağzınızdaki değişiklikleri takip edin ve mutlaka diş hekiminize başvurun. Ağız içi veya dil üzerinde oluşan beyaz lekeler ağız k-a-nserinin belirtisi olabilir.

Lenf Nodlarındaki Değişiklikler
Koltuk altı ya da boyun bölgesinde yer alan lenf nodlarında meydana gelen şişlikleri dikkate alın ve mutlaka hekiminize başvurun.

Lenf nodlarındaki değişiklikler herhangi bir enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi k-a-nserin de habercisi olabilir.

Ateş
Açıklanamayan ateş grip, enfeksiyon ya da k-a-nserin habercisi olabilir. Özellikle k-a-n k-a-*nserlerinin en önemli ve erken işaretlerinden biri de ateştir.

Yorgunluk

Pek çok hastalığa ev sahipliği yapan yorgunluk k-a-nserin de belirsiz olan belirtilerinden biridir. Amerik-a-n Ka--nser Derneği’ne göre, yorgunluk lösemi, kolon ya da mide k-a-nserinin erken belirtisi olabilir.

Kalıcı Öksürük
Grip, alerji ve bazı ilaçların yan etkisi öksürüğe neden olabilir. Ancak üç ya da dört hafta gibi uzun süreli devam eden öksürük göz ardı edilmemelidir. Özellikle sigara içiyorsanız ve uzun süredir devam eden bir öksürüğünüz varsa mutlaka hekiminize başvurun.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Peygamberimiz Ayva İçin Bakın Ne Diyor Erkek Hanımına Nasıl Davranmalı Dışarıdan Nane Alıyorsanız B-u-nu Bilmelisin Şeker hastalığının başlıca belirtileri! Tip 2 Diyabet nedir ?