Dini Hikayeler & Videolar
14 Şubat 2018 ( 125 izlenme )
Reklamlar

Şeytanın Kandırma Yolları (güzel bir hikaye)

İsrailoğulları zamanında bir abid vardı. Şeytan kendisini kandırmak istemiş, fakat muvaffak olamamıştı.
Bir gün abid, bir ihtiyacını gidermek için dışarı çıkınca fırsat kollamak amacıyla şeytan da ona yoldaş oldu.
Ona şehvet ve öfke silahlarıyla yaklaştı, fakat hiç bir sonuç alamadı. Daha sonra ona korku silahı ile yaklaştı. Dağdan üzerine doğru taş yuvarladı, fakat taş kendisine yaklaşır yaklaşmaz Allah’ı zikredince, taş ondan uzaklaştı. Sonra aslan ve kaplan kılıklarına girerek abidi korkutmak istedi. Adam, Allah’ı zikrederek, onlara da hiç aldırış etmedi. Arkasından yılan kılığına girerek, namaz kılarken ayaklarına ve vücuduna sarıldı, başına kadar vardı. Bu arada secde etmek isteyince, alnına dolandı. Secde etmek için başını yere koyunca, başını ısırmak için ağzını açtı. Fakat abid yılanı eliyle iterek alnını secdeye koydu ve secde etti.

Namazdan sonra şeytan, abide gelerek kendisine:
– “Sana şöyle şöyle yaptım, fakat hiç bir sonuç alamadım, bu yüzden seninle arkadaş olmaya karar verdim. Bu günden sonra seni hiç ayartmayacağım.” dedi.
Abid:
– “Hayır, senin arkadaşlığın bana lazım değil, zaten beni korkutmaya kalkıştığın gün de Elhamdülillah senden korkmamıştım.” dedi.
Bunun üzerine Şeytan ona:
– “Peki sen evden ayrıldıktan sonra, evdekilerin ne Olduğunu sormayacak mısın?” diye sordu.
Abid de ona:
– “Hayır, çünkü ben onlardan önce ölmüşüm. (Onlar ölmüş bile olsa, zaten ben canımı Onlardan önce Allah için yok saymışım.)” diye karşılık verdi.

-“Peki, insanoğlunu nelerle ayarttığımı sormayacak mısın?” deyince,
Abid:
– “Evet, insanoğlunu nelerle ayarttığını bana söyle dedi bunun üzerine Şeytan sözlerine devam ederek:
– Evet insanları şu üç şey ile ayartırım:
1. Cimrilik,
2. Öfke,
3. Sarhoşluk…
İnsan eğer cimri ise, malını gözünde az göstererek, üzerine düşen mali görevleri yerine getirmesini engelleriz. Aynı zamanda başkasının malına gözü takılır.

Bunun yanında eğer insan sinirli ise, onu çocukların ayakları arasında dolaştırdıkları bir top gibi aramızda günahların içinde döndürür dururuz. Duası ile ölüleri diriltse bile, ondan ümidimizi kesmeyiz. Çünkü bir yandan yapar, yaptığını da bir tek sözle yıkıverir Buna karşılık eğer insan sarhoş ise, onu koyun güder gibi gönüllü olarak istediğimiz gibi her kötülüğe süreriz.”

 

Allah-u Zülcelal bizi bu tür kötü hasletlerden bizi muhafaza etsin, Bu abid gibi  Allah’a tam teslim olabilmeyi nasip etsin inşaAllah

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ZİNA YAPTI SONRA KADINI ÖLDÜRDÜ (İbretlik hikaye ) Hz. ALİNİN CÖMERTLİĞİ (Muhteşem) Sağır ile Hasta Komşusu NAMAZ KILMAYAN KARDEŞLERİM BU YAZIYI KESİNLİKLE OKUMALISINIZ