Dini Hikayeler & Videolar
11 Mart 2018 ( 1109 izlenme )
Reklamlar

Şeytanın Tuzakları

Şeytanın Tuzakları

Vehb bin Münebbih’in anlattığına göre, İsrailoğulları zamanında bir abid vardı. Şeytan kendisini kandırmak istemiş, fakat muvaffak olamamıştı. Bir gün abid, bir ihtiyacını gidermek için dışarı çıkınca da fırsat kollamak amacıyla Şeytan da ona yoldaş oldu. Ona şehvet ve öfke silahlarıyla yaklaştı, fakat hiç bir sonuç alamadı.

Daha sonra ona korku silahı ile yaklaştı. Dağdan üzerine doğru taş yuvarladı, fakat taş kendisine yaklaşır yaklaşmaz Allah’ı zikredince, taş ondan uzaklaştı.

Daha sonra aslan ve kaplan kılıklarına girerek, abidi korkutmak istedi. Adam, Allah’ı zikrederek, onlara da hiç aldırış etmedi. Arkasından yılan kılığına girerek, namaz kılarken ayaklarına ve vücuduna sarıldı, başına kadar vardı. Bu arada secde etmek isteyince, alnına dolandı. Secde etmek için başını yere koyunca, başını ısırmak için ağzını açtı. Fakat abid yılanı eliyle iterek, alnını secdeye koydu ve secde etti. Namazdan sonra Şeytan, abide gelerek kendisine:

– Sana şöyle şöyle yaptım, fakat hiç bir sonuç alamadım, bu yüzden seninle arkadaş olmaya karar verdim. Bu günden sonra seni hiç ayartmayacağım, dedi. Abid:

– Hayır, senin arkadaşlığın bana lazım değil, zaten beni korkutmaya kalkıştığın gün de -Elhamdülillah- senden korkmamıştım, dedi. Bunun üzerine Şeytan ona:

– Peki, sen evden ayrıldıktan sonra, evdekilerin ne olduğunu sormayacak mısın? Diye sordu. Abid de ona:

– Hayır, çünkü ben onlardan önce ölmüşüm. (Onlar ölmüş bile olsa zaten ben canımı onlardan önce Allah için yok saymışım.) Diye karşılık verdi.

– Peki, insanoğlunu nelerle ayarttığımı sormayacak mısın? Deyince, abid:

– Evet, insanoğlunu nelerle ayarttığını bana söyle, dedi. Bunun üzerine Şeytan sözlerine devam ederek:

– İnsanları, şu üç yolla ayartırım; Cimrilik, öfke ve sarhoşluk. İnsan eğer cimri ise malını gözünde az göstererek, üzerine düşen mali görevleri yerine getirmesini engelleriz. Aynı zamanda başkasının malına gözü takılır. Bunun yanında, eğer insan asabi ise onu çocukların ayakları arasında dolaştırdıkları bir top gibi aramızda günahların içinde döndürür dururuz. Duası ile ölüleri diriltse bile, ondan ümidimizi kesmeyiz. Çünkü bir yandan yapar, yaptığını da bir tek sözle yıkıverir. Buna karşılık, eğer insan sarhoş ise onu koyun güder gibi gönüllü olarak, istediğimiz gibi her kötülüğe süreriz.

 

Hz. Ömer’in Hassasiyeti

Hz. Ömer radıyallahu anhu, bir gece Medine sokaklarında dolaşıyordu. Ağlayan bir kadın sesi duyup o tarafa gitti kadın: “Halife, kocamı harbe göndermiş, biz burada aç susuz kaldık. Yarın çocukları götürüp halifenin kapısına bırakacağım.” diyordu.

Hz. Ömer radıyallahu anhu bunu duyar duymaz, hemen eve gidip bir çuval un omuzladı. Hizmetçisi: “Bırakın ben taşıyayım.” dediyse de Hz. Ömer radıyallahu anhu izin vermedi. Kadının evine gidip mübarek eliyle odun kırıp ateş yaktı. Suya gidip su doldurdu, bir tencereyi ateşe koydu, yemek pişirdi ve çocuklara yedirdi. Bunları yaptıktan sonra da kadından bizzat özür diledi.

İşte onların hali böyle idi. Allah-u Zülcelal onların bereketinden bizleri mahrum etmesin. (Âmin)

 

Hz. Hanzala’nın Melekler Tarafından Gusledilmesi

Ashab-ı Kiram’dan Hanzala radıyallahu anhunun, henüz evlendiği günün gecesiydi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, ashabı ile birlikte, İslam’a saldırmak ve yok etmek için bütün savaş hazırlıklarını tamamlayan Mekkeli müşriklere karşı harp yapılması kararını vermişlerdi. Harbe katılacak sahabiler tek tek evinden çağırıldı. Harp haberini duyuran haberci, Hanzala’nın evine uğradı. Bu karar ve Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin emri, ona da ulaştı. Emri duyan Hanzala, boy abdesti alma fırsatını bulamadan Uhud’a gitmek üzere, hemen sahabenin arkasından koşmaya başladı ve ashabın arasına katıldı.

Harp sona erince, müslümanlar Medine’ye dönmeye başladılar. Harbe iştirak edenlerin yakınları, acaba bizden geriye dönen olacak mı heyecanı içerisinde yollara sıralanmışlardı. Bunların arasında henüz bir günlük evli olup gece yarısı, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin emrine uyarak, harbe giden ve şehitlik şerbeti içen Hanzala’nın dul hanımı da vardı. Herkes büyük bir heyecanla harpten dönenlere yakınlarını soruyor, fakat hiç kimse kimseye cevap vermiyordu.

Sorulan soruları, ancak Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem cevaplıyordu. En son olarak, soru sorma sırası, şehid olan Hanzala’nın hanımına gelmişti. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi veselleme yaklaşarak:

– Ey Allahın Resulü! Hanzala nerede? Demesi üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem cevabında:

– Hanzala şehit oldu, buyurdu. Bunun üzerine Hanzala’nın hanımı:

– Ya Resulullah, şu anda söyleyeceğim bir aile sırrıdır. Sizler de biliyorsunuz ki, kocamla daha henüz ilk evlendiğimiz geceydi. Kocam Hanzala, sizin mübarek emrinize uyarak boy abdestini alamadan harbe katıldı. Bildiğiniz gibi şehit oldu. Bu sebeple, emir veriniz de kocamı bulsunlar ve yıkasınlar, dedi. Bunun üzerine, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem hüzünlü bir şekilde:

– Sen Hanzala’yı hiç merak etme! Ben Hanzala’yı, rahmet suları ile melekler tarafından yıkanırken gördüm, buyurdu. Bunun üzerine, bütün sahabiler Uhud yolunu tuttu ve herkes Hanzala’yı aramaya başladı. Daha sonra sahabiler, Hanzala’yı henüz vücudu kurumamış ve ıslak bir şekilde buldular.

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin müjdesini bizzat gözleriyle gördüler. Bunun için ona “Gâsilü’l-Melâike” yani, “Meleklerin gusül ettirdiği” Hanzala, denir. Bu evlilikten, ashabın büyüklerinden Abdullah dünyaya gelmiştir.” (İbn Hacer)

 

Dersler ve İbretler:

İşte, Hz. Hanzala, Allah-u Zülcelal için gusül abdesti almaya dahi fırsat bulamadan, niyetini Allah rızası için cihada yöneltti ve bir iki saat harp edip şehitlik mertebesine yükseldi. Eğer kendi keyfine uysaydı, Allah-u Zülcelal ona bu kadar mükâfat vermezdi. Allah-u Zülcelal’in rızası için niyet etti ve mükâfatını aldı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KIZ EVLADI OLANLARA MÜJDE (OKU ve PAYLAŞ) Eğer Allah'a Bir Daha İşiniz Düşmeyecekse 3 KİŞİNİN İBRETLİK ÖLÜMÜ (ibretlik hikaye) HANIMLAR İLE ALAKALI PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) MÜBAREK SÖZLERİ